اولین همایش روحانیون شاغل استان سمنان

اولین همایش روحانیون شاغل استان سمنان
در تاریخ : 1395/11/10 | نوشته شده توسط :نادر آبادیجو

مسئول محترم مرکز امور طلاب و دانش آموختگان حوزه های علمیه:

حجت الاسلام و المسلمین ملکدار پیش از ظهر پنجشنبه ۷/۱۱/۹۵در اولین همایش روحانیون شاغل استان سمنان که در امامزاده یحیی(ع) برگزار شده بود؛ با ابلاغ سلام و قدردانی فراوان مدیریت حوزه های علمیه نسبت به همه ی دانش آموختگان حوزوی که در نهادهای مختلف مشغول به خدمت هستند؛ ابراز داشت: حضرت آیت الله اعرافی عصر دیروز به صورت شفاهی بارها و بارها تاکید کرده اند که سلام و تشکر مرا به طلاب شاغل در استان سمنان برسانید و در همین راستا پیامی را نیز ارسال کرده اند.

او بیان کرد: براساس مصوبه شورای محترم عالی حوزه ها در سال اخیر مبنی براینکه شکل گیری معاونت طلاب و دانش آموختگان حوزه نشان از توجه و ساماندهی دانش آموختگان حوزه و به خصوص هدایت آن ها نسبت به خدمت آنها در نظام اسلامی بود؛ بحمدالله امروزه در سامانه نجما که متعلق به این معاونت است حدود چهل هزار نفر دانش آموخته ثبت نام کرده اند که پس از برگزاری مصاحبه و ارزیابی توانمندی های آنان برای آنان پرونده تشکیل خواهد شد.

ملکدار افزود: نیاز سنجی از نهادها یکی دیگر از فعالیت های مهم این معاونت بوده است که نتیجه ی آن امضا تفاهم نامه با نهادهای گوناگونی چون ستاد نیروهای مسلح و قوه قضاییه بود؛ ما می دانیم که هر کدام از این نهادها و نهادهای دیگری هرکدام به طور جداگانه نیاز به تعدادی طلاب دارند و این سازمان منبعی برای رفع این نیاز محسوب می شود.

نماینده طلاب سمنانی در مجمع نمایندگان طلاب با اشاره سخنان رهبرمعظم انقلاب مبنی بر شناسایی توانمندی طلاب و نیاز نهاد ها؛ گفت: پخش پشتیبانی از دانش آموختگان حوزه که از اهمیت بسیاری برخوردار است به ارتقاء علمی آنان اشاره دارد، چراکه معمولا تمام افرادی که در سازمان مشغول به فعالیت می شدند، ارتباطشان با حوزه های علمیه بسیار کم می شد.

او ادامه داد: این معاونت هیچ اقدامی برای قطع و کم شدن شهریه انجام نداده است و از اطلاعات دریافت شده آنان این امکان را فراهم آورده است که این عزیزان به صورت غیرحضوری ارتقاء تحصیلی و مدرکی داشته باشند؛ علاوه بر این موضوع آموزش های مهارتی و مدیریتی نیز برای فعالیت های آنان در یک نهاد و سازمان، از سال گذشته در ده سرفصل و به مدیریت حضرت آیت الله اعرافی در نظر گرفته شده است.

مسئول مرکز امور طلاب و دانش اموختگان حوزه های علمیه اظهار داشت: هدف براین است که کل طلبه های حوزه علمیه این آموزش های مهارتی و مدیریتی را به صورت کامل فرا گرفته باشند و در سال گذشته اولین قدم آن و با تعدادی حدود هزار و دویست نفر برداشته شد.

او خاطرنشان کرد: امروزه بسیاری از آسیب هارا متوجه طلاب و روحانیت شده ایم چراکه فعالیت های او شغل نیست و یک ماموریت و رسالت می باشد و ما نام آن را کارویژه ی روحانیت در عرصه های مختلف انتخاب کرده ایم؛ این امر ثمرات بسیار مهمی از جمله تعریف رشته های مختلف تحصیلی، تعیین منبع و سرفصل های آموزش های مهارتی و مدیریتی و کنترل خروجی و ورودی حوزه های علمیه با یک هدف مشخص را بدنبال خود خواهد داشت.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره بر تشکیل کانون دانش آموختگان و ارتباط بین طلاب؛ یادآور شد: این کانون ها می تواند پس از دوران تحصیل این ارتباطات بین دانش آموختگان را گسترش دهد و آسیب های حوزه های علمیه را شناسایی و در صدد رفع آن تلاش های مکرر نماید.

او تاکید کرد: خدمت به نظام یک ارزش است و اشتغال طلاب و روحانیون در نهادهای مختلف یک افتخار بزرگ برای حوزه های علمیه می باشد، البته ممکن است از جهت علمی برای آنها کاستی هایی بوجود آید اما امروز مقام معظم رهبری فرموده اند که حوزه های علمیه مادر نظام هستند و مادر نمی تواند از فرزند خود جدا باشد، بنابراین اشتغال دانش آموختگان حوزه در نهادهای دولتی یک افتخار است.

عضو شورای معاونین حوزه های علمیه با بیان اینکه مسئله مرکز مدیریت طلاب در مسئله قطع شهریه هیچ نقشی ندارد، عنوان کرد: این امر تصمیمی است که مراجع عظام تقلید و مقام معظم رهبری گرفته اند و مدیریت حوزه های علمیه دستی در این موضوع ندارند، حتی امروزه که طرح هدفمند شدن پرداخت شهریه نیز از سوی دفتر مقام معظم رهبری ارائه شده است و باعث شده است تا یک تحول عظیم در امر شهریه اتفاق خواهد افتاد، یک بخش موقت برای آن در نظر گرفته شده است تا انشاالله طرح نهایی آن عملیاتی شود نیز پیشنهاد شد تا به روحانیان شاغل 5 عیدی سالیانه پرداخت شود اما همچنان تصمیمی برای آن از سوی دفتر مقام معظم رهبری نگرفته شده است.

محمود ملکدار مسئول امور طلاب و دانش آموختگان حوزه های علمیه در پایان تاکید کرد: امتحانات شفاهی برای عزیزان شاغل در ادارات یک امر بسیار مشکل است که بارها و بارها برای آسان سازی این راه تلاش کرده ایم و نظرات مختلفی را نیز ارائه داده ایم و منتظرتصمیم شورای عالی حوزه ها نسبت به نظرات ارائه شده ی معاونان می باشیم.

متن کامل پیام حضرت آیت الله اعرافی که توسط حجت الاسلام و المسلمین محمود ملکدار در اولین همایش روحانیون شاغل استان سمنان که در آستان مقدس امامزاده یحیی(ع) برگزار شده بود، قرائت شد؛ در ادامه از نظرتان می گذرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر حضرات علمای اعلام و آیات عظام و حجج اسلام و روحانیون گرامی و حاضران در آن محفل روحانی عرض سلام، ادب و ارادت و اخلاص دارم و از برگزار کنندگان و شرکت کنندگان کمال امتنان دارم.

رسالت های روحانیت و حوزه در همه زمان ها سنگین و بزرگ بوده است. اما در عصر جدید و دنیای معاصر و در روزگار نظام اسلامی حساس تر و سترگ تر است؛ حضور پرورش یافتگان حوزه علمیه در نظام اداری یکی از مهم ترین و حساس ترین آنها به شمار می رود.

این حضور باید نمادی از مدیریت جهادی و انقلابی و اسلامی و الگو باشد و در عین حال منبر و کرسی ابلاغ رسالت الله تلقی گردد و از همه آسیب های کاری و اداری مصون بماند و این همه را باید در سایه اخلاص و ایثار روحانیون شاغل و لطف خداوند متعال صیانت نمود و به فضل الهی آن عزیزان در آن استان ایمانی و انقلابی مصداق این الگوی متعالی حضور سرآمد روحانیت در عرصه خدمت به نظام و مردم هستیدو حوزه هم قدر دان و سپاسگزار یکایک سروران گرامی است.

ارتباط حوزه علمیه با دانش آموختگان و تعامل علمی و عاطفی دوجانبه از اصول راهبردی مهمی است که بایستی تداوم و گسترش و عمق بیابد و وظیفه حوزه برقراری این ارتباط و تسهیل تداوم آن و وظیفه دوستان استمرار در حرکت و رشد علمی، معرفتی و اخلاقی است و مرکز مهم امور طلاب و دانش آموختگان حوزه های علمیه این مسئولیت مهم را دنبال می کند و جای تقدیر و تشکر دارد.

 و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علیرضا اعرافی

7/11/1395

و در ادامه معاون امور طلاب و دانش آموختگان استان سمنان حجت الاسلام علی همتی پیش از ظهر پنجشنبه ۷/۱۱/۹۵در اولین همایش روحانیون شاغل استان سمنان که در امامزاده یحیی(ع) برگزار شده بود؛ ضمن تقدیر و تشکر از مدیریت حوزه های علمیه و مسئولین حاضر در این همایش ابراز داشت: برای تشکیل این همایش ستادی تشکیل شد که دستگاه ها و نهادهای مختلفی چون اداره اوقاف و امور خیریه، دفتر نمایندگی ولی فقیه و... نیز در آن عضو بوده اند و مسئولیت هایی را برعهده گرفتند.

ویادامه داد: ظرفیت هایی که امروزه در روحانیون این استان وجود دارد بسیار است و لازم است تا معاونت امور طلاب برنامه ریزی هایی برای رفع این نیاز های داشته باشد و بدون شک این همایش نیز پیش زمینه ای برای این اتفاق خواهد بود.

گفتنی است در پایان همایش از 6 نفر شاغلین ایثارگر تجلیل شد

برچسب ها :

نظرات

ارسال دیدگاه ها

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد ، پر کردن همه فیلدها اجبار است.
خطا : نظر شما ثبت نشد
ارسال انجام شدنظر شما با موفقیت انجام شد